زمان خرید بهترین نوع کتیرا چه وقتی است ؟

گیاه کتیرا بوته‌ ای شکل، تیغ‌ دار و کوتاه قد هست که بیشترین حجم آن در مناطق پر شیب و کوهستانی مانند آسیای مرکزی پیدا می شود و نشان می‌دهد بومی این مناطق می باشد. کشور ایران یکی از چند کشور مشهور در زمینه تولید و خرید و فروش صمغ کتیرا می باشد و در واقع می توان گفت به عنوان بزرگ‌ ترین تولید کننده آن شناخته می‌شود.

شهرهای تولید کننده گیاه کتیرا در ایران کردستان،  اصفهان، یزد و کرمان ، مشهد می باشند.

این شهرها معمولا بعنوان شهرهای عمده فروش کتیرا بعنوان تعیین کننده اصلی  قیمت کلی کتیرا در بازار ایران  و همچنین منبع و مبدا خرید کتیرا شناخته می شوند.

شروع بهره برداری کتیرا معمولاً از اواخر فصل بهار است و شصت روز (تا اوایل شهریور ماه) ادامه دارد. بهره برداران در مرحله اول اطراف ساقه گون را خالی می‌کنند و سپس با تیغ‌های مخصوصی برش موازی با ساقه (موازی با آوندهای آبکش) ایجاد می‌کنند. شیرگون (کتیرا) پس از چند روز به مرور بر اثر برشی که به ساقه وارد شده به بیرون تراوش می‌کند و شیره در معرض نور آفتاب، آب خود را از دست می‌دهد و سفت می‌شود.

بهره برداران بیست و یک روز پس از برش به جمع آوری کتیرا می‌پردازند و این عمل را مجدداً تکرار می‌کنند. کتیرا به دو نوع مفتولی و خرمنی تقسیم می‌شود که عمده تولید کتیرای شهرستان اقلید از نوع خرمنی است ولی به دلیل دشواری کار از تولید این محصول در استان کم شده که با تمهیدات لازم می‌توان میزان تولید را به میزان در خور توجهی افزایش داد. کتیرا ۱۰ تا ۱۵ درصد آب، ۳ تا ۴ درصد مواد معدنی و ۳ درصد نشاسته دارد. در کتیرا به طور کلی دو نوع ماده مؤثر وجود دارد، یکی ماده‌ای است محلول در آب به نام تراگاکانتین و دیگری غیرقابل حل در آب که باسورین گفته می‌شود. تراگاکانتین متشکل از اسید گالاکتورونیک است که به قندهای گالاکتوز و کسیلوز متصل است.

زمان خرید بهترین نوع کتیرا چه وقتی است ؟

مجموعه هربال بیز در نظر دارد با هر چه آسان کردن ارتباط مستمر فی مابین منابع تولید محصولات گیاهان داروئی و بازارهای هدف امر فروش گیاهان داروئی را برای کشاورزان و زحمت کشان فراهم کند . در این بین معرفی محصول گیاهی صمغ گیاه گون که بنام کتیرا شهره خاصی دارد می تواند در ایجاد بازار قیمت فروش انواع کتیرا در تهران تاثیر بگذارد .

جهت اطلاع از قیمت خرید فروش عمده  انواع کتیرا در تهران و سایر بازاهای خریدار کتیرا و پاسخ به سوال زمان خرید بهترین نوع کتیرا چه وقتی است  می توانید ضمن تماس با مشاورین ما نیز،  از طریق فضای مجازی معرفی شده در وب سایت ما  با مشاورین آگاه و خبره ما در تماس باشید

چگونگی استفاده از شیره و صمغ کتیرا :

صمغ کتیرا حالتی چسبناک دارد ، بدون بو و مزه و محلول در آب هست و از شیره خشک شده گیاه به دست می آید.

صمغ این گیاه به شکل نوارهای پیچ‌خورده و فلس مانند خارج می‌شود. شیره یا صمغی که از ریشه و ساقه کتیرا خارج می‌شود را جمع‌ آوری و به شکل ورقه یا قطعات کوچک سنگریزه‌ ای شکل خشک می‌ کنند.

این شیره آب جذب می‌ کند تا به شکل ژل در بیاید یا با هم زدن حالت خمیری پیدا کند.

بعضی از کتیرا ها خوراکی است و در داروها و غذاها نیز به عنوان امولسیون کننده، تغلیظ کننده، تثبیت کننده ( استابلایزر ) و افزودنی استفاده می شود.

همچنین کتیرا را می‌توانید به بسیاری از مواد خوراکی مصرفی خود در طول روز اضافه کنید. در بشقاب سبزیجات، انواع سس‌ها، مایونز و همچنین دیگر چاشنی‌ها کتیرا قابل استفاده می باشد.

کتیرا برای استفاده به سه دسته تقسیم بندی می شود:

  • کتیرای خوراکی
  • کتیرای درمانی
  • کتیرای صنعتی

همان طور که در مباحث قبلی اشاره کردیم خاستگاه و رویش گیاه کتیرا در واقع در استان اصفهان انجام می‌شود و غالباً برداشت کتیرا از ۵۰ هزار هکتار رویشگاه های طبیعی استان اصفهان در سال انجام می پذیرد.

در واقع می توان گفت استان اصفهان بزرگترین تولید کننده گیاه دارویی کتیرا در کشور شناخته شده می باشد.

با توجه به قیمت پائین تولیدکتیرا در کشور ما ، برداشت کتیرا بطور غیرقانونی و خارج از چهارچوبهای تعیین شده توسط ارگانهای ذیربط ، و هزینه های پائین بهره برداری از منابع طبیعی این محصول توانسته است که نظر بازار جهانی را به خود جلب کند .

آخرین قیمت روز خرید و فروش کتیرادر بازار تهران در سال ۱۴۰۰ همانند دیگر گیاهان دارویی  وابسته به عناصر بسیار زیادی دارد .

زمان خرید بهترین نوع کتیرا چه وقتی است ؟

بازرگانی سان رایز، با تجربه طولانی سالهاست که درزمینه خرید و فروش کتیرا پنبه ای و سایر کتیراهای دیگر در اینترنت فعال می باشد، که با سورت و درجه بندی و عرضه این گیاه در داخل و خارج از کشور، نرخ انواع کتیرا را بویژه نرخ کتیرا پنبه ای در بازار را با پایین ترین نرخ اما با مطلوب ترین کیفیت قابل ارائه ، در اختیار خریداران کتیرا و مشتریان می گذارد.

یکی از خواص عالی کتیرا، تقویت سیستم ایمنی بدن انسان می باشد. کتیرا، می تواند در درمان سرماخوردگی بسیار موثر عمل کند . افرادی که مبتلا به سرفه ی مکرر  می باشند ، می توانند با مصرف کتیرا، سیستم ایمنی خود را تقویت کنند و در نتیجه، سرفه های مکرر را درمان کنند.

مخلوط کتیـرا با سرکه برای برطرف کردن خال ها و لکه سیاه ماه گرفتگی روی پوست و لک پیس مفید می دانند. لعاب آن در صاف شدن موی سر اثر مفید دارد. امروزه علاوه بر موارد گفته شده در صنعت و به عنوان ژل برای حالت دادن و تقویت موی سر مصرف دارد. نوعی گون به نام گون قرمز (قزل گون) برای تقویت موی سر مفید است میوه این گیاه قرمز و ساقه اش سیاه می باشد که در دامنه کوه های نواحی ولنجک تهران هم می روید.

زمان خرید بهترین نوع کتیرا چه وقتی است ؟

چاق شدن صورت :

برای چاق شدن صورت دو لیوان شیر را گرم کنید سپس پنج گرم پودر کتیرا و دو قاشق مربا خوری عسل را به آن اضافه کنید مخلوط کنید تا مخلوط یکنواختی به دست آید. بیست و یک روز، قبل و بعد از ظهر این مخلوط را میل کنید تا به پر شدن صورتتان کمک کند.

زمان خرید بهترین نوع کتیرا چه وقتی است ؟

شما میتوانید در سال 1401 نیز همچون سالیان گذشته برای خرید و فروش انواع کتیرا مفتولی ، خرمنی وگل زرد با مشاورین ما به عنوان تامین کننده کتیرا خوارکی و داروئی بصورت عمده در تماس باشید .

تماس باما